MIC5252-3.3BML-TR
MIC5252-3.3BML-TR
Part Number
MIC5252-3.3BML-TR
Manufactures
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 6MLF
Data sheet
MIC5252-3.3BML-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC5252-3.3BML-TR
Comments
    MIC5252-3.3BML-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 150mA
    Current - Supply (Max)200 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (2x2)
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V