MIC5253-2.6BC5-TR
MIC5253-2.6BC5-TR
Part Number
MIC5253-2.6BC5-TR
Description
IC REG LINEAR 2.6V 100MA SC70-5
Data sheet
MIC5253-2.6BC5-TR.pdf
Delivery Services
MIC5253-2.6BC5-TR
Comments
    MIC5253-2.6BC5-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesTeeny™
    RoHSRoHS
    PSRR70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.3V @ 100mA
    Current - Supply (Max)150 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-70-5
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.6V