MIC5255-4.75BM5 TR
MIC5255-4.75BM5 TR
Part Number
MIC5255-4.75BM5 TR
Description
IC REG LIN 4.75V 150MA SOT23-5
Data sheet
MIC5255-4.75BM5 TR.pdf
Delivery Services
MIC5255-4.75BM5 TR
Comments
    MIC5255-4.75BM5 TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)4.75V