MIC5365-2.6YMT TR
MIC5365-2.6YMT TR
Part Number
MIC5365-2.6YMT TR
Manufactures
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA 4TMLF
Data sheet
MIC5365-2.6YMT TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC5365-2.6YMT TR
Comments
    MIC5365-2.6YMT TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.38V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-TMLF® (1x1)
    Current - Quiescent (Iq)39 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.6V