MIC5366-2.85YMT-TR
MIC5366-2.85YMT-TR
Part Number
MIC5366-2.85YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4TMLF
Data sheet
MIC5366-2.85YMT-TR.pdf
Delivery Services
MIC5366-2.85YMT-TR
Comments
    MIC5366-2.85YMT-TR Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.31V @ 150mA
    Current - Quiescent (Iq)39 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V