MINIASMDC030F-2
MINIASMDC030F-2
Part Number
MINIASMDC030F-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 30V 300MA 1812
Data sheet
MINIASMDC030F-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MINIASMDC030F-2
Comments
    MINIASMDC030F-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, miniASMD
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip100 ms
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max30V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)600 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)300 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)200 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)1.75 Ohms