MINIASMDC075F/33-2
MINIASMDC075F/33-2
Part Number
MINIASMDC075F/33-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 33V 750MA 1812
Data sheet
MINIASMDC075F/33-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MINIASMDC075F/33-2
Comments
    MINIASMDC075F/33-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, miniASMD
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip1 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max33V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.057" (1.46mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)1.6 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)110 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)390 mOhms