MINISMDC110F/24-2
MINISMDC110F/24-2
Part Number
MINISMDC110F/24-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 24V 1.1A 1812
Data sheet
MINISMDC110F/24-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MINISMDC110F/24-2
Comments
    MINISMDC110F/24-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, miniSMD
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip500 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max24V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.057" (1.46mm)
    Size / Dimension0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)60 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)180 mOhms