MJSV-40SL79
MJSV-40SL79
Part Number
MJSV-40SL79
Manufactures
ITT Cannon, LLC
Description
CONN RCPT 40P SOLDER 25AWG GOLD
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Delivery Services
MJSV-40SL79
Comments
    MJSV-40SL79 Specifications
    SeriesMJS
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch-
    FeaturesJackscrew
    Wire TypeDiscrete
    Wire Gauge25 AWG
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    Contact TypeSocket
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeReceptacle
    Contact FinishGold
    Fastening TypeScrew Lock
    Number of Rows3
    Cable TerminationSolder
    Number of Positions40
    Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
    MJSV-40SL79 FAQ
    1. How to order MJSV-40SL79 on Kimter Electronics?
    3. Are the MJSV-40SL79 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MJSV-40SL79?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MJSV-40SL79 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    MJSV-40SL79 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.