MLV2220E31403T
MLV2220E31403T
Part Number
MLV2220E31403T
Manufactures
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
VARISTOR 24.5V 1.2KA 2220
Data sheet
MLV2220E31403T.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MLV2220E31403T
Comments
    MLV2220E31403T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy5.8J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCV
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts14 V
    Maximum DC Volts18 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C
    Varistor Voltage (Max)27 V
    Varistor Voltage (Min)22 V
    Varistor Voltage (Typ)24.5 V
    Capacitance @ Frequency15000 pF @ 1 kHz