MLVC32V170C400
MLVC32V170C400
Part Number
MLVC32V170C400
Manufactures
Eaton - Electronics Division
Description
VARISTOR 205V 400A 3225
Data sheet
MLVC32V170C400.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MLVC32V170C400
Comments
    MLVC32V170C400 Specifications
    SeriesMLVC
    RoHSRoHS
    Energy4.2J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCV
    Package / Case3225 (8063 Metric)
    Current - Surge400 A
    Maximum AC Volts130 V
    Maximum DC Volts170 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)225.5 V
    Varistor Voltage (Min)184.5 V
    Varistor Voltage (Typ)205 V
    Capacitance @ Frequency400 pF @ 1 MHz