MLVC40V014C5000
MLVC40V014C5000
Part Number
MLVC40V014C5000
Manufactures
Eaton - Electronics Division
Description
VARISTOR 18V 250A 4032
Data sheet
MLVC40V014C5000.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MLVC40V014C5000
Comments
    MLVC40V014C5000 Specifications
    SeriesMLVC
    RoHSRoHS
    Energy0.8J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCV
    Package / Case2-SMD, No Lead
    Current - Surge250 A
    Maximum AC Volts11 V
    Maximum DC Volts14 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)19.8 V
    Varistor Voltage (Min)16.2 V
    Varistor Voltage (Typ)18 V
    Capacitance @ Frequency5000 pF @ 1 MHz