MLVC40V065C1900.pdf
| RoHS | RoHS |
| Energy | 4.2J |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 50 V |
| Maximum DC Volts | 65 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 90.2 V |
| Varistor Voltage (Min) | 73.8 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 82 V |
| Capacitance @ Frequency | 1900 pF @ 1 MHz |