MPRV120V010
MPRV120V010
Part Number
MPRV120V010
Manufactures
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 120V 0.1A RADIAL
Data sheet
MPRV120V010.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MPRV120V010
Comments
    MPRV120V010 Specifications
    SeriesMPRV
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip10 s
    Current - Max2 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max120V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.311" Dia x 0.150" T (7.90mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)200 mA
    Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)100 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)7.5 Ohms