MPRV120V025
MPRV120V025
Part Number
MPRV120V025
Description
PTC RESET FUSE 120V 0.25A RADIAL
Data sheet
MPRV120V025.pdf
Delivery Services
MPRV120V025
Comments
    MPRV120V025 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip7.5 s
    Current - Max3 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max120V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.311" Dia x 0.150" T (7.90mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)500 mA
    Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)250 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.25 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)3 Ohms