MPRV120V040
MPRV120V040
Part Number
MPRV120V040
Description
PTC RESET FUSE 120V 0.4A RADIAL
Data sheet
MPRV120V040.pdf
Delivery Services
MPRV120V040
Comments
    MPRV120V040 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip6.5 s
    Current - Max3 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max120V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.323" Dia x 0.150" T (8.20mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)800 mA
    Height - Seated (Max)0.559" (14.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)400 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)550 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)1.29 Ohms