MPRV120V050
MPRV120V050
Part Number
MPRV120V050
Description
PTC RESET FUSE 120V 0.5A RADIAL
Data sheet
MPRV120V050.pdf
Delivery Services
MPRV120V050
Comments
    MPRV120V050 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip6 s
    Current - Max3 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max120V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.362" Dia x 0.150" T (9.20mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)1 A
    Height - Seated (Max)0.587" (14.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)500 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)500 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)1.17 Ohms