MPRV120V070
MPRV120V070
Part Number
MPRV120V070
Description
PTC RESET FUSE 120V 0.75A RADIAL
Data sheet
MPRV120V070.pdf
Delivery Services
MPRV120V070
Comments
    MPRV120V070 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip6.3 s
    Current - Max5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max120V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.417" Dia x 0.150" T (10.60mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)1.5 A
    Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)250 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)600 mOhms