MPRV120V090
MPRV120V090
Part Number
MPRV120V090
Manufactures
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 120V 0.9A RADIAL
Data sheet
MPRV120V090.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MPRV120V090
Comments
    MPRV120V090 Specifications
    SeriesMPRV
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip7.2 s
    Current - Max5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max120V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.469" L x 0.150" T (11.90mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)1.8 A
    Height - Seated (Max)0.626" (15.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)900 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)200 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)470 mOhms