MPRV240V025
MPRV240V025
Part Number
MPRV240V025
Manufactures
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 240V 0.25A RADIAL
Data sheet
MPRV240V025.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MPRV240V025
Comments
    MPRV240V025 Specifications
    SeriesMPRV
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip18.5 s
    Current - Max3.5 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max240V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.378" Dia x 0.150" T (9.60mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)560 mA
    Height - Seated (Max)0.685" (17.40mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)250 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.3 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)3.8 Ohms