MPTR30V160
MPTR30V160
Part Number
MPTR30V160
Manufactures
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.6A RADIAL
Data sheet
MPTR30V160.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MPTR30V160
Comments
    MPTR30V160 Specifications
    SeriesMPTR
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip8 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)3.2 A
    Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)110 mOhms