MPTR36V160
MPTR36V160
Part Number
MPTR36V160
Manufactures
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 36V 1.6A RADIAL
Data sheet
MPTR36V160.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MPTR36V160
Comments
    MPTR36V160 Specifications
    SeriesMPTR
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip-
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max36V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)2.75 A
    Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)41 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)131 mOhms