MPTR36V220
MPTR36V220
Part Number
MPTR36V220
Description
PTC RESET FUSE 36V 2.2A RADIAL
Data sheet
MPTR36V220.pdf
Delivery Services
MPTR36V220
Comments
    MPTR36V220 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip-
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max36V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)3.5 A
    Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.2 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)25 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)80 mOhms