MPTR60V030
MPTR60V030
Part Number
MPTR60V030
Manufactures
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 60V 0.3A RADIAL
Data sheet
MPTR60V030.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MPTR60V030
Comments
    MPTR60V030 Specifications
    SeriesMPTR
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)600 mA
    Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)300 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)880 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)2.1 Ohms