MPTR90V160
MPTR90V160
Part Number
MPTR90V160
Description
PTC RESET FUSE 90V 1.6A RADIAL
Data sheet
MPTR90V160.pdf
Delivery Services
MPTR90V160
Comments
    MPTR90V160 Specifications
    SeriesMPTR
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip11.4 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max90V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.642" Dia x 0.122" T (16.30mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)3.2 A
    Height - Seated (Max)0.839" (21.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)90 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)220 mOhms