MPTS0603L012
MPTS0603L012
Part Number
MPTS0603L012
Description
PTC RESET FUSE 9V 0.12A 0603
Data sheet
MPTS0603L012.pdf
Delivery Services
MPTS0603L012
Comments
    MPTS0603L012 Specifications
    SeriesMPTS
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip100 ms
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max9V
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
    Size / Dimension0.063" L x 0.029" W (1.60mm x 0.73mm)
    Current - Trip (It)300 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)120 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.1 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)5.8 Ohms