MPTS1206L012
MPTS1206L012
Part Number
MPTS1206L012
Manufactures
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 48V 0.12A 1206
Data sheet
MPTS1206L012.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MPTS1206L012
Comments
    MPTS1206L012 Specifications
    SeriesMPTS
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip200 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max48V
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
    Size / Dimension0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)390 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)120 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.4 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)6.5 Ohms