MPTS1206L012R
MPTS1206L012R
Part Number
MPTS1206L012R
Description
PTC RESET FUSE 48V 0.12A 1206
Data sheet
MPTS1206L012R.pdf
Delivery Services
MPTS1206L012R
Comments
    MPTS1206L012R Specifications
    Lead Spacing-
    Time to Trip200 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max48V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
    Size / Dimension0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)390 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)120 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.4 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)6.5 Ohms