MPTS1206L100R
MPTS1206L100R
Part Number
MPTS1206L100R
Description
PTC RESET FUSE 6V 1A 1206
Data sheet
MPTS1206L100R.pdf
Delivery Services
MPTS1206L100R
Comments
    MPTS1206L100R Specifications
    SeriesMPTS
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip300 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)1.8 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)55 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)210 mOhms