MPTS1210L035
MPTS1210L035
Part Number
MPTS1210L035
Description
PTC RESET FUSE 16V 0.35A 1210
Data sheet
MPTS1210L035.pdf
Delivery Services
MPTS1210L035
Comments
    MPTS1210L035 Specifications
    Lead Spacing-
    Time to Trip200 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
    Size / Dimension0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
    Current - Trip (It)700 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)350 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)320 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)1.3 Ohms