MPTS1812L12516R
MPTS1812L12516R
Part Number
MPTS1812L12516R
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.25A 1812
Data sheet
MPTS1812L12516R.pdf
Delivery Services
MPTS1812L12516R
Comments
    MPTS1812L12516R Specifications
    SeriesMPTS
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip400 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)2.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.25 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)140 mOhms