MPTS2016L100
MPTS2016L100
Part Number
MPTS2016L100
Manufactures
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 15V 1.1A 2016
Data sheet
MPTS2016L100.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MPTS2016L100
Comments
    MPTS2016L100 Specifications
    SeriesMPTS
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip500 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max15V
    Package / Case2016 (5041 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Size / Dimension0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)100 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)400 mOhms