MPTS2016L10033
MPTS2016L10033
Part Number
MPTS2016L10033
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2016
Data sheet
MPTS2016L10033.pdf
Delivery Services
MPTS2016L10033
Comments
    MPTS2016L10033 Specifications
    Time to Trip500 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max33V
    Package / Case2016 (5041 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Size / Dimension0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)100 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)400 mOhms