MPTS2920L100R
MPTS2920L100R
Part Number
MPTS2920L100R
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2920
Data sheet
MPTS2920L100R.pdf
Delivery Services
MPTS2920L100R
Comments
    MPTS2920L100R Specifications
    Time to Trip500 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max33V
    Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)90 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)410 mOhms