MTC50-YA2-016
MTC50-YA2-016
Part Number
MTC50-YA2-016
Data sheet
MTC50-YA2-016.pdf
Delivery Services
MTC50-YA2-016
Comments
    MTC50-YA2-016 Specifications
    SeriesMTC50
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Features-
    Wire TypeDiscrete
    Wire Gauge24-26 AWG
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeInsert
    Contact FinishGold
    Fastening Type-
    Number of Rows1
    Cable TerminationSolder
    Number of Positions20
    Contact Finish Thickness-
    MTC50-YA2-016 FAQ
    1. How to order MTC50-YA2-016 on Kimter Electronics?
    3. Are the MTC50-YA2-016 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MTC50-YA2-016?
    MTC50-YA2-016 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    MTC50-YA2-016 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.