MVR05D511K-S
MVR05D511K-S
Part Number
MVR05D511K-S
Description
VARISTOR 510V 800A DISC 5MM HIGH
Data sheet
MVR05D511K-S.pdf
Delivery Services
MVR05D511K-S
Comments
    MVR05D511K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy22.5J
    FeaturesHigh Surge
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 5mm
    Current - Surge800 A
    Maximum AC Volts320 V
    Maximum DC Volts415 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)561 V
    Varistor Voltage (Min)459 V
    Varistor Voltage (Typ)510 V
    Capacitance @ Frequency50 pF @ 1 kHz