MVR05D511K
MVR05D511K
Part Number
MVR05D511K
Manufactures
Meritek
Description
VARISTOR 510V 400A 5MM DISC THRU
Data sheet
MVR05D511K.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MVR05D511K
Comments
    MVR05D511K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy16J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 5mm
    Current - Surge400 A
    Maximum AC Volts320 V
    Maximum DC Volts415 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)561 V
    Varistor Voltage (Min)459 V
    Varistor Voltage (Typ)510 V
    Capacitance @ Frequency50 pF @ 1 kHz