MVR05D751K-S
MVR05D751K-S
Part Number
MVR05D751K-S
Manufactures
Meritek
Description
VARISTOR 750V 800A DISC 5MM HIGH
Data sheet
MVR05D751K-S.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MVR05D751K-S
Comments
    MVR05D751K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy32J
    FeaturesHigh Surge
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 5mm
    Current - Surge800 A
    Maximum AC Volts460 V
    Maximum DC Volts615 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)825 V
    Varistor Voltage (Min)675 V
    Varistor Voltage (Typ)750 V
    Capacitance @ Frequency30 pF @ 1 kHz