MVR07D101K
MVR07D101K
Part Number
MVR07D101K
Manufactures
Meritek
Description
VARISTOR 100V 1200A 7MM DISC THR
Data sheet
MVR07D101K.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MVR07D101K
Comments
    MVR07D101K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy6.5J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 7mm
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts60 V
    Maximum DC Volts85 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)110 V
    Varistor Voltage (Min)90 V
    Varistor Voltage (Typ)100 V
    Capacitance @ Frequency500 pF @ 1 kHz