MVR07D151K
MVR07D151K
Part Number
MVR07D151K
Description
VARISTOR 150V 1200A 7MM DISC THR
Data sheet
MVR07D151K.pdf
Delivery Services
MVR07D151K
Comments
    MVR07D151K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy9.7J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 7mm
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts95 V
    Maximum DC Volts125 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)165 V
    Varistor Voltage (Min)135 V
    Varistor Voltage (Typ)150 V
    Capacitance @ Frequency330 pF @ 1 kHz