MVR07D181K
MVR07D181K
Part Number
MVR07D181K
Description
VARISTOR 180V 1200A 7MM DISC THR
Data sheet
MVR07D181K.pdf
Delivery Services
MVR07D181K
Comments
    MVR07D181K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy11.7J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 7mm
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts115 V
    Maximum DC Volts150 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)198 V
    Varistor Voltage (Min)162 V
    Varistor Voltage (Typ)180 V
    Capacitance @ Frequency280 pF @ 1 kHz