MVR07D201K
MVR07D201K
Part Number
MVR07D201K
Description
VARISTOR 200V 1200A 7MM DISC THR
Data sheet
MVR07D201K.pdf
Delivery Services
MVR07D201K
Comments
    MVR07D201K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy13J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 7mm
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts130 V
    Maximum DC Volts170 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)220 V
    Varistor Voltage (Min)180 V
    Varistor Voltage (Typ)200 V
    Capacitance @ Frequency250 pF @ 1 kHz