MVR07D361K
MVR07D361K
Part Number
MVR07D361K
Description
VARISTOR 360V 1200A 7MM DISC THR
Data sheet
MVR07D361K.pdf
Delivery Services
MVR07D361K
Comments
    MVR07D361K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy25J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 7mm
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts230 V
    Maximum DC Volts300 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)396 V
    Varistor Voltage (Min)324 V
    Varistor Voltage (Typ)360 V
    Capacitance @ Frequency140 pF @ 1 kHz