MVR07D820K
MVR07D820K
Part Number
MVR07D820K
Description
VARISTOR 82V 1200A 7MM DISC THRU
Data sheet
MVR07D820K.pdf
Delivery Services
MVR07D820K
Comments
    MVR07D820K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy5J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 7mm
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts50 V
    Maximum DC Volts65 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)90 V
    Varistor Voltage (Min)74 V
    Varistor Voltage (Typ)82 V
    Capacitance @ Frequency600 pF @ 1 kHz