MVR10D471K
MVR10D471K
Part Number
MVR10D471K
Manufactures
Meritek
Description
VARISTOR 470V 2500A 10MM DISC TH
Data sheet
MVR10D471K.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MVR10D471K
Comments
    MVR10D471K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy67J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 10mm
    Current - Surge2.5 kA
    Maximum AC Volts300 V
    Maximum DC Volts385 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)517 V
    Varistor Voltage (Min)423 V
    Varistor Voltage (Typ)470 V
    Capacitance @ Frequency210 pF @ 1 kHz