MVR10D561K
MVR10D561K
Part Number
MVR10D561K
Description
VARISTOR 560V 2500A 10MM DISC TH
Data sheet
MVR10D561K.pdf
Delivery Services
MVR10D561K
Comments
    MVR10D561K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy70J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 10mm
    Current - Surge2.5 kA
    Maximum AC Volts350 V
    Maximum DC Volts460 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)616 V
    Varistor Voltage (Min)504 V
    Varistor Voltage (Typ)560 V
    Capacitance @ Frequency180 pF @ 1 kHz