MVR14D101K-S
MVR14D101K-S
Part Number
MVR14D101K-S
Manufactures
Meritek
Description
VARISTOR 100V 6000A DISC 14MM HI
Data sheet
MVR14D101K-S.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MVR14D101K-S
Comments
    MVR14D101K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy33J
    FeaturesHigh Surge
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts60 V
    Maximum DC Volts85 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)110 V
    Varistor Voltage (Min)90 V
    Varistor Voltage (Typ)100 V
    Capacitance @ Frequency2000 pF @ 1 kHz