MVR14D121K-S
MVR14D121K-S
Part Number
MVR14D121K-S
Manufactures
Meritek
Description
VARISTOR 120V 6000A DISC 14MM HI
Data sheet
MVR14D121K-S.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MVR14D121K-S
Comments
    MVR14D121K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy40J
    FeaturesHigh Surge
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts75 V
    Maximum DC Volts100 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)132 V
    Varistor Voltage (Min)108 V
    Varistor Voltage (Typ)120 V
    Capacitance @ Frequency1700 pF @ 1 kHz