MVR14D181K
MVR14D181K
Part Number
MVR14D181K
Description
VARISTOR 180V 4500A 14MM DISC TH
Data sheet
MVR14D181K.pdf
Delivery Services
MVR14D181K
Comments
    MVR14D181K Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy50J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge4.5 kA
    Maximum AC Volts115 V
    Maximum DC Volts150 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)198 V
    Varistor Voltage (Min)162 V
    Varistor Voltage (Typ)180 V
    Capacitance @ Frequency1100 pF @ 1 kHz