MVR14D220K-S
MVR14D220K-S
Part Number
MVR14D220K-S
Description
VARISTOR 22V 2000A DISC 14MM HIG
Data sheet
MVR14D220K-S.pdf
Delivery Services
MVR14D220K-S
Comments
    MVR14D220K-S Specifications
    SeriesCR
    RoHSRoHS
    Energy8J
    FeaturesHigh Surge
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts14 V
    Maximum DC Volts18 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Varistor Voltage (Max)26 V
    Varistor Voltage (Min)19.5 V
    Varistor Voltage (Typ)22 V
    Capacitance @ Frequency9100 pF @ 1 kHz